Jdi na obsah Jdi na menu
 


Suvenýry

 

Prvními suvenýry, či lépe a česky: upomínkovými předměty, které si lidé vozili z poutních míst, byly drobné tisky – papírové kartičky s vyobrazením patrona daného kostela na jedné a s příslušnou modlitbou na druhé straně. Tyto poutní obrázky (lidově a nesprávně: „svaté obrázky“)  se tisknou dosud a existují dokonce jejich sběratelé.

V této rubrice vám chceme připomenout, že z návštěvy zvonice radhošťské kaple si můžete odnést suvenýry tradiční i netradiční, a že některé z nich jsou k mání pouze zde a nikde jinde. Upozorňujeme, že tato rubrika není „prodejní katalog“ a nezaručujeme, že vždy a všechny zde uvedené upomínkové předměty budou právě při vaši návštěvě k dispozici. Nejen to, nemůžeme vám ani zaručit, že kapli zastihnete vždy otevřenou. Nepravidelná provozní doba patří ke specifikům tohoto výjimečného místa. Více v rubrice Poutní sezóna.  

 

1863.jpgPamětní medaile, které vydala Matice v jubilejním roce 2013 (1150 let od příchodu věrozvěstů na Moravu), uvádíme v tomto přehledu již jen pro zajímavost;  byly ražené ve stříbře a mosazi, a jsou typickou ukázkou takového speciálního, místního suvenýru.

 

Valašská Madona. Zmenšená fotokopie známého Liebscheova triptychu má po složení pohlednicový formát, vložený do obálky s logem matice. Může posloužit nejen jako autentický suvenýr nebo dárek z pouti na Radhošť, ale díky zobrazené betlémské scéně třeba také jako originální přání k Vánocům.

img084--640x220-.jpg

Na rubové straně je stručná historie tohoto snad nejslavnějšího díla Adolfa Liebschera. Historie obrazu je už provždy spojená s historií kaple. Výtěžek sbírky pořádané při putovní výstavě tohoto obrazu po českých a moravských městech byl určen na výstavbu radhošťské svatyně.  Také později, když kvůli nezbytným opravám kaple si Matice musela vzít půjčku, ručila tímto obrazem bance a podobně slouží obraz kapli i v současnosti: zisk z prodeje kopií obrazu Valašská Madona napomáhá k financování probíhající rekonstrukce.

 

img074--500x640-.jpgGrafický list aneb tři v jednom  – unikátním, neobvyklým a zřejmě i proto návštěvníky kaple dosud opomíjeným suvenýrem je tento grafický list. Jsou na něm zachyceny všechny tři radhošťské pamětihodnosti: historický kamenný kříž, kaple i sousoší sv. Cyrila a Metoděje.

Rytinu vytvořil náš přední současný rytec, tvůrce mnoha českých i československých známek Jaroslav Tvrdoň.   Grafický list se v naší zvonici prodává za velmi lidovou cenu. Lze očekávat, že tento skutečně výjimečný suvenýr, toto už dnes umělecky hodnotné dílo, časem a díky sběratelskému zájmu jistě získá na ceně.

 

Obrázek starého kamenného kříže byl vydán k jeho 200 výročí. Na rubové straně je pár slov o jeho historii. Více si o této nejstarší radhošťské památce můžete přečíst v rubrice Pamětihodnosti.

 

img078--347x640-.jpgPoutní obrázek z roku 1898. Originál obrázku byl nalezen při rekonstrukci kaple v její kopuli. Je na něm zobrazeno mramorové oltářní sousoší sv. Cyrila a Metoděje  a pod ním kaple ve své původní podobě s vápennou omítkou. Na obrázku můžeme rozeznat i starý kamenný kříž na jeho původním místě za kaplí, kde se dnes nachází bronzové sousoší věrozvěstů.

Obrázek nese nápis: "Památka z posvátného Radhoště" a na jeho rubové straně je kromě dobové modlitby také rukou psaný zápis z 11. září 1898, tedy ze dne, kdy byla kaple slavnostně vysvěcena.

Originál obrázku byl spolu s dalšími dobovými dokumenty vrácen do schránky v kopuli kaple.

 

img_2395--640x630-.jpgPapírový model kaple.  Po pečlivém vystřižení a slepení vznikne velmi věrohodný model kaple (jak je vidno i na obrázku). Vystřihovánka má formu sešitu A4 ve kterém  na 8 arších naleznete kromě návodu a vlastní vystřihovánky  i seznámení s  historii kaple v češtině a angličtině; tímto dárkem tak můžete udělat radost i svým zahraničním přátelům a napomoci tak šíření slávy naší kaple ve světě.

 

img082.jpgStaré dobré pohlednice. Je pozoruhodné, že obstály i v době MMS a podobných možností soudobé komunikační techniky. Mnohdy si návštěvníci pohledy kupují jen tak – na památku - sami pro sebe. Na rubovou stranu si otisknou turistická razítka, napíši krátký komentář a založí doma do své „kartotéky“ - papírové krabice. Jedna taková pohlednice připomene místo a okolnost našeho výletu lépe, pohotověji a dokonce trvanlivěji, než spousta digitálních fotografií, dávno beznadějně ztracených v hlubinách a zákoutích hard disků našich počítačů...  Navíc držíme v rukou hmatatelný důkaz - cosi, co jsme si tamodtud přivezli, co bylo tam, a teď to máme doma, jako malý kousek toho místa, kde se nám líbilo. Časem takový papírový pohled získá na ceně a stane se zájmem sběratelů, což u digitálních fotek a MMSek lze sotva předpokládat.

V nabídce suvenýrů ve zvonici kaple můžete nalézt i pohlednice, které nikde jinde nekoupíte, protože byly vydány pouze pro Matici radhošťskou. 

 

Obrázek z moravského Radhoště. Nejběžnější upomínkou, img149--800x711-.jpgkterou si odnášejí návštěvníci z poutního místa, je obrázek světce – patrona daného kostela. Nejčastěji jako předloha pro takový poutní obrázek slouží oltářní obraz. Radhošťská kaple žádný takový obraz nemá, ale „pouze“ dvě sousoší  - mramorové od sochaře Neumanna na hl. oltáři a venkovní od Albína Poláška. Právě toto bronzové sousoší se stalo předlohou pro vytvoření nového obrazu věrozvěstů moravských. Na straně jedné se obraz přesně drží předlohy typickým postojem, každým gestem i řasením roucha obou světců, na straně druhé jsou zde i rozdíly: trojramenný kříž je nahrazen dvouramenným – byzantským, na pravé stránce rozevřené knihy je uveden překlad textu stránky předešlé a oběma světcům dala mladá malířka Veronika Nováková radostný výraz – v souladu s mottem na rubu obrázku: "Jak je krásné vidět na horách nohy posla, který přináší radostnou zprávu..." 

(Výřez nového obrazu je použit i jako úvodní foto tohoto webu.)

 

Šindel. V době rekonstrukce kaple a zvonice si jako skutečně originální suvenýr někteří návštěvníci odnášeli 90 let starý dřevěný šindel. Ovšem i ti, na které se už nedostalo, mají možnost finančně přispět na šindel nový. Jako doklad o svém daru dostanou „potvrzení“, které může být chápáno také jako zajímavý suvenýr.

 

images--2-.jpgTuristická razítka. Svým způsobem je suvenýrem také otisk turistického razítka. Ve zvonici je jich k dispozici hned několik a všechny slouží k označení pohlednic a turistických deníků, jako důkaz, že jste úspěšně doputovali až na samotný vrchol Radhoště.

Pozor, používaná razítkovací barva není určena pro styk s pokožkou. Je obzvlášť hloupé a nerozumné tisknout razítka na kůži svým dětem, jak bohužel občas někteří neodpovědní rodiče činí…