Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cesta k nám

 

Buďte vždycky na cestě s ctností poutníka, a tou je radost. 

Papež František

Jak se k nám dostanete?

Matice radhošťská má sídlo v obci Trojanovice ( u Frenštátu pod Radhoštěm) v budově OÚ č.p. 210.

Vás však bude (pokud neznáte Beskydy) asi spíše zajímat, jak náročné je dostat se ke kapli sv. Cyrila a Metoděje.

 

Nejběžnější způsob: vlastním autem nebo linkovým autobusem na Pustevny (známé turistické centrum), odtud cca 4 km pěšky pohodlnou, zpevněnou hřebenovou cestou ke kapli. Na Pustevny vás také může dopravit sedačková lanovka z Trojanovic – dolní stanice „Ráztoka“ nebo můžete pro cestu nahoru zvolit pěší výstup některou z turistických tras - např. z Rožnova nebo z parkoviště na horském sedle Pindula (nejvyšší bod silnice Frenštát – Rožnov).

 

Rady na cestu

Pokud plánujete výlet na Radhošť, pak myslete na to, že zde budete o tři čtvrtě kilometru výše než třeba v nedalekém Rožnově, což je na tuzemské poměry značný výškový rozdíl a je potřeba přizpůsobit této skutečnosti svou výbavu. Vyplatí se počítat se všemi variantami počasí, zvláště pokud s sebou berete děti. Dnes se návštěvník Radhoště dopravuje nahoru nejčastěji vlastním autem. Počasí se v závětří parkoviště může jevit jako příznivé, tak se všechna „zbytečná“ zavazadla nechají v kufru auta s tím, že se pro ně můžeme přece vrátit....

 

Rodinka si prohlédne Pustevny, koupí nějaké občerstvení a vydá se k vyhlídkovému altánku Cyrilka, pak hřebenovkou k populární soše Radegasta (je to přece jen kousek). Nakonec se odhodlají pokračovat k horskému hotelu, respektive ke kapli (když už jsme tady). Vracet se do auta pro batoh s pláštěnkami se už nikdo nebude. Na vrchol Radhoště se to zdá nedaleko, ale mnozí asi zapomínají, že tutéž vzdálenost budou muset ujít i zpět k autu (tedy celkem 8 km), že děti budou víc a víc bolet nohy a především, že na hřebeni se skutečně není kam schovat – ani před sluncem, ani před větrem, nečekaným deštěm, bouřkou.

 

To, co mělo a mohlo být pohodovým rodinným výletem, se tak pro mnohé „turisty“ a zvláště jejich děti může lehce stát utrpením a pro rodiče důvodem k hádkám. My, co míváme službu v kapli, důsledky této rodičovské lehkovážnosti vídáme poměrně často: děti prokřehlé zimou, promočené deštěm, nebo naopak umořené vedrem, ostrým horským slunkem, to vše proto, že rodiče nepřibalili pláštěnky, náhradní oblečení, pokrývky hlavy, sluneční brýle, nevybavili se tekutinami. Nejde snad o život, ale jistě o zdraví.

img_2590--640x368-.jpg

Na Radhošti nebývá vždy blankytná obloha a skvělé výhledy, jak "slibují" obrázky turistických prospektů.

 

Především pokud cestujete s malými dětmi, nepodceňujte přípravu a zjistěte si, jaké je na hřebeni aktuálně počasí (a počítejte i s tím, že se může kdykoliv změnit k horšímu).

 

Buďte ohleduplní k přírodě i k ostatním návštěvníkům.

 

Berete s sebou psa? Nenechávejte jej na Radhošti volně pobíhat (týká se zejména psů větších plemen a psů bez náhubku). Uvědomte si, že mnozí lidé se cizích psů bojí nebo mají strach o své děti. Kaple leží na společné hranici katastrů obcí Trojanovice a Dolní Bečva a obě tyto obce svými vyhláškami volné pobíhání psů na veřejném prostranství zakazují. Turisticky frekventované okolí radhošťské kaple takovým veřejným prostranstvím bezesporu je. Krom toho s hřebenovou cestou i s prostranstvím před kaplí bezprostředně hraničí národní přírodní rezervace. Tento prostor skutečně není určen k venčení vašich psů.

 

Pěstujete cykloturistiku? Hezký sport, pokud si ho ovšem někdo nezaměňujete s honbou za adrenalinovými zážitky. Pěší nejsou turisty druhé kategorie, kteří jsou povinní uskakovat z turistické stezky před něčí zběsilou jízdou. Rozmohl se nešvar, kdy se tito „sportovci“ nechají na kopec dopravit cyklobusem, aby mohli zažít bezpracný a bezhlavý sjezd do údolí. Většinu cesty intenzivně brzdí a hrubým vzorkem svých kol doslova rozrývají půdu; po dešti pak taková kdysi travnatá stezka připomíná spíše rozblácenou závodní dráhu motokrosového závodního okruhu...

 

Na Radhošť popeláři nejezdí. Pro normálního člověka je to těžko pochopitelné, ale je stále ještě dost návštěvníků hor, kteří jsou schopni cestou z Pusteven nebo i přímo u kaple odhodit plastové láhve a jiné odpadky! Ti inteligentnější alespoň nahlédnou otevřenými dveřmi dovnitř a ptají se, kde je odpadkový koš. Ke kapli na Radhošť ale popeláři opravdu nejezdí; normální, slušný turista strčí prázdný obal od svačiny zpět do batohu a vyhodí ho až doma do tříděného odpadu.

 

Věříme, že patříte k té velké většině ukázněných návštěvníků a srdečně vás zveme k návštěvě Radhoště, na který rádi putovali už naši předkové...

matice-radhostska.jpg