Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poutní sezóna

 

Zaradoval jsem se když mi řekli: "Do domu Hospodinova půjdeme".

Poutní píseň Davidova  Žalm 122,1

 

img_1429--640x377-.jpg

 

Poutní sezóna 2018:

Hlavni pouť 5.7. 2018 - slavnost sv. Cyrila a Metoděje (státní svátek): Mše sv. budou v kapli (za příznivého počasí před kaplí) slouženy v 9:30, v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Od tohoto data až do konce září budou v kapli bohoslužby také každou sobotu vždy v 11:00 hodin. 

Níže jsou uvedeny doplňující informace všeobecného charakteru:

 

Poutní sezóna na Radhošti oficiálně začíná hlavní poutí o slavnosti sv. Cyrila a Metoděje (státní svátek 5. července - Den slovanských věrozvěstů). V ten den jsou tradičně tři mše svaté a hlavní poutní bohoslužba bývá pro velkou účast sloužena venku před kaplí u přenosného oltáře.

Od tohoto data jsou pak bohoslužby v kapli pravidelně každou sobotu (zpravidla v 11 hod.) až do konce září, konkrétně do 28.9. (svátek sv. Václava – Den české státnosti), kdy je poslední poutní mše sezóny.

Mše v kapli mohou být i mimo tyto tři letní měsíce, poutní tradice se mění a vyvíjí. Například již 6 let v řadě za sebou se zde vždy nejbližší sobotu po 7. květnu koná stále populárnější stanislavská pouť.

 

Upozorňujeme, že v průběhu bohoslužeb není možná prohlídka kaple, ani výstup na zvonici.

 

Kaple bývá otevřená i ve dnech, kdy se zde nekoná bohoslužba, ovšem „provozní doba“ je nepravidelná. Jsme totiž závislí na počasí a osobních možnostech dobrovolníků, kteří zpřístupnění kaple veřejnosti zajišťují.

 

Druhé patro zvonice kaple slouží za příznivých podmínek jako vyhlídka a ve vstupním prostoru zvonice se nachází „turistické místo“ – prodej pohlednic, turistických známek, vizitek a podobných sběratelských předmětů a suvenýrů.

Zisk ze vstupného do vyhlídky i z prodeje suvenýrů slouží spolku Matice radhošťská k financování stálé probíhající rekonstrukce této kulturní památky.

 

Vážení návštěvníci Radhoště, chápeme, že se na prvý pohled může jevit poněkud zvláštním a rozporuplným náš přístup, kdy vás zveme k návštěvě kaple a přitom nemůžeme zajistit, aby byla denně otevřená nebo aby byla alespoň veřejně známá provozní doba, abyste se mohli spolehnout, že kapli zastihnete otevřenou…

Naše pozvání k návštěvě kaple přesto platí a má svou logiku. Kaple sv. Cyrila a Metoděje přece nemá jen interiér (mimochodem vcelku prostý) ale je to působívá stavba především zvenčí.

 

Když už jste na Radhošti, tak byste měli mít ctižádost dojít až na jeho vrchol, kde si můžete prohlédnout mnohé z jeho pamětihodností: nejen samotnou kapli, ale také bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje (mnozí netuší, že jejich autor Albín Polášek je současně také tvůrcem známé sochy Radegasta). Před kaplí stojí nejstarší radhošťská památka – kamenný kříž. Také barevné okenní vitráže kaple jsou po jejich nedávném zrestaurování  dobře viditelné i zvenčí. Kamenné schodiště před průčelím zvonice je tradičním místem k pořízení „vrcholového snímku“.

Zastihnete-li pak dokonce kapli a vyhlídku v její zvonici otevřenou, můžete to brát jako prémii, jako ne zcela samozřejmou odměnu vašeho putování. No a zavřená vrata do zvonice mohou být pro vás naopak výzvou a pozváním, abyste štěstí zkusili příště.