Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanislavská pouť

12. 4. 2016

Dá-li Bůh, uskuteční se v sobotu 7. května 2016 v kapli na Radhošti již šestý ročník stále oblíbenější Stanislavské pouti. Bližší informace naleznete na plakátě ZDE.

A ZDE si můžete připomenout loňský ročník Stanislavské pouti.

 

 

Sv. Stanislav, biskup krakovský (1010 – 1079)

Stanislav Szczepanowski, příslušník starého polského šlechtického rodu, studoval na školách v Hnězdně, poté v Paříži. Po návratu ze škol mu záhy zemřeli oba rodiče. Stanislav rozdal zděděné jmění a chystal se ke vstupu do kláštera, protože pro řeholní život se rozhodl už během studií. Tento krok mu však rozmluvil krakovský biskup, který se doslechl o jeho vzdělanosti a zbožném životě. Vyzval Stanislava, aby přijal kněžské svěcení a ustanovil ho kanovníkem krakovské katedrály. Stanislav byl vyhlášeným kazatelem a později se sám stal krakovským biskupem.

V té době vládl v Polsku král z dynastie Piastovců – Boleslav, řečený Smělý; úspěšný vojevůdce, ale svým nemravným životem znevažoval úřad krále a pohoršoval ostatní šlechtice. (Byl krutý a násilnický vůči ženám a historikové se domnívají, že trpěl sexuální úchylkou.) Nikdo se mu však neodvážil jeho zvrácený život vytknout. Pouze biskup Stanislav - a jeho opovážlivost jej stála život. Když totiž král odmítl svůj život změnit, vyhlásil nad ním biskup Stanislav klatbu a zakázal mu vstup do chrámu. To krále rozezlilo tak, že s ozbrojenou družinou vyrazil svou „urážku“ pomstít. Protože královi vojáci prý ale odmítli zakročit zbraní proti svému biskupovi, vešel král Boleslav do chrámu sám a biskupu Stanislavovi přímo u oltáře svým mečem rozťal hlavu. Stalo se 11. dubna 1079.

Bezprostředně následovalo proti králi povstání, Boleslav musel opustit zemi a brzy na to za nevyjasněných okolností zemřel.

Svatý Stanislav je ctěn jako patron Polska, na obrazech a sochách je zpodobňován nejčastěji jako biskup s mečem – nástrojem své mučednické smrti. Liturgická památka sv. Stanislava se připomíná 11. dubna, v našem občanském kalendáři mají Stanislavové svátek 7. května.